Nikon D300 har en helt nyt autofokus modul, MULTI-CAM3500DX, med hele 51 fokuspunkter hvor af de midterste 15 er af krydstypen. Fokus modulet arbejder sammen med et nyt "Scene Recognition system" og bruger informationer fra RGB-sensoren for at give bedre resultater, selv ved motiver der bevæger sig uforudsigeligt. Jeg var meget spændt på at teste det nye autofokussystem under de forhold som jeg plejer at arbejde i, da dette nye system lyder godt på papiret. Jeg var blandt andet noget skeptisk overfor, om de mange fokus punkter ville blive forvirrende, eller om det ville give mere overblik.
Min første indskydelse da jeg kiggede igennem søgeren på D300 var at der var en anden ro, i forhold til søgeren på D200. Dette skyldes at kun det fokuspunkt der er i brug på D300eren er markeret, på D200 er alle fokuspunkterne markeret, og det fokuspunkt der er i brug er yderligere "highligted".
Autofokusen er i D300 som i D200 lynene hurtigt, men jeg mener at der er en meget lille forskel imellem de to kameramodeller, i forhold til hastighed. Med dette mener jeg, at der ikke er den store forskel mellem de to modeller, for at ændre fokus fra f.eks. nærgrænsen til uendeligt, der er dog store forskelle i hvordan autofokusen virker i praksis.
Man mærker ingen forskel i fokushastighed i forhold til D200, der er dog andre punkter hvor D300 er langt bedre end D200 også i forhold til Autofokus
På Nikon D300 er der kommet nye indstillinger for valg af fokuspunkterne i forhold til D200. Der er nu tre forskellige indstillinger man kan vælge imellem; Enkeltpunkts-AF, Dynamisk valg af AF-punkt, og Autopunkts-AF, alle tre indstillinger er skræddersyet til specifikke opgaver, og det er blandt andet her vi skal finde de store forskelle fra D200.
Knapper og Styring
Ændring af indstillingerne i forhold til fokus (C-S-M) er som på D200 ved hjælp den lille fokusvælger foran på kameraet. Denne fokusvælger virker forbedret, da den falder bedre i hak på D300 end den gjorde på D200. Fokusvælgeren er dog stadig efter min mening lidt dumt indrettet da det ofte sker at jeg, ved en fejl kommer til at ændre fokusindstillingen.
Lige som på D200 sidder knappen til valg af autofokus bag på kameraet, lige under multivælgeren. Denne knap sidder godt og er nem at betjene, selv med handsker på.
For at vælge mellem 9 - 21 – 51 eller 51 3D fokuspunkter i Dynamisk valg af AF-punkt, skal man ind i menuen eller indstille funktionsknappen foran på kameraet for at styre denne indstilling. Jeg har indstillet mit D300, så jeg har et Brugerindstillingssæt, der hedder Autofokus, når jeg hat valgt denne, er funktionsknappen indstillet til at styre hvor mange fokuspunkter kameraet skal arbejde med i Dynamisk valg af AF-punkter.
Ligesom på D200 bruger man multivælgerne til at navigere mellem de mange fokuspunkter, og selv med 51 punkter at vælge i mellem, fungere dette godt.
Fokus vælgeren foran på D300 er forbedret, i forhold til på D200
S SingleServo AF – Enkeltpunkts-AF
Med disse indstillinger er der ikke meget forskel mellem Nikon D300 og modellen, som den afløser. Autofokussen arbejder hurtigt og præcist, selv under svære forhold, som ved svagt lys eller makrofotografering. Den eneste forskel er at der er mange flere fokuspunkter at vælge imellem, så uanset hvor motivet er i søgeren er der et fokuspunkt der passer til det. Til trods for min skepsis i starten, syntes jeg at det fungere rigtig godt med de mange fokuspunkter. Man skal dog passe lidt på, at man ikke flytter så meget rundt på fokuspunktet at motivet for længst er gået. Jeg bruger først det midterste, og hvis der er tid nok flytter jeg rundt så det passer bedst. En anden mærkbar forbedring er, at 15 af de midterste fokuspunkter er af krydstypen, hvilket gør at disse er langt mere følsomme, og er lang bedre til at finde fokus.
Autofokussen fungere hurtigt og præsist.
S SingleServo AF – Dynamisk valg af AF-punkt
Fungere som Enkeltpunkts-AF i SingleServo. Kameraet bruger altså kun det valgte fokuspunkt til at fokusere.
S SingleServo AF – Autopunkts-AF
Autopunkts-AF er et nyt tiltag for Nikon og fungere lidt lige som autofokus på et kompakt Point And Shoot kamera. Det vil sige at kameraet selv vælger hvilke fokuspunkter det fokuserer efter. Kameraet vælger fokuspunkt ud fra informationer fra RGB-sensoren, så den altid vælger et område af billedet hvor der er et menneske, uanset forgrund og baggrund, eller det er hvad Nikon skriver i hvert fald.
Jeg tror at denne indstilling vil blive brugte meget lidt på mit kamera, da jeg syntes jeg har haft meget blandet erfaring med den. Jeg syntes ofte at kameraet vælger andre fokuspunkter end jeg vil, og det gør for mig denne indstilling mindre brugbar. Det skal dog siges at i situationer hvor der er mennesker og hvor det skal gå stærkt, kan denne indstilling muligvis være en god hjælp. Det kan være at jeg skal lære at bruge denne indstilling bedre før jeg bliver rigtig glad for den.
Autopunkts AF virker udemærket i nogen situationer, men er har ikke altid samme mening som fotografen, her har den dog ramt rigtigt, under en gang svømning med en babytapir
C Kontinuerlig – Enkeltpunkts-AF
Her er det igen de mange ekstra fokuspunkter der virkelig får D300eren til at adskille sig fra D200eren. Ved hjælp af de mange flere fokuspunkter er det nemt at holde sit motiv i fokus selv om det bevæger sig lidt. Denne indstilling er nu lige pludselig blevet meget mere anvendelig til motiver der er rimelig stationære, men som bevæger sig, eller til motiver hvor fotografen har svært ved at hold samme afstand mellem ham og motiv. Det er i C kontinuerlig at der efter min mening virkelig er sket store ændringer, da det er meget nemmere at finde et fokuspunkt der passer til sit motiv.
Kontinuerlig AF er hurtig og præsis, og virke rigtig godt på små hurtige motiver som denne spring tamarin
C Kontinuerlig – Dynamisk valg af AF-punkt
Dynamisk valg af AF-punkt er nu lavet sådan at man via menuen kan vælge imellem hvor mange af sine 51 fokuspunkter kameraet skal bruge til at fokusere med (vælg imellem 9 – 21 – 51 – 51 3D). Ved valg af 9 – 21 eller 51 bruger kameraet primært det fokuspunkt brugeren har valgt, hvis motivet forlader det valgte punkt bruger det informationer fra de omkring liggende 9-21 eller 51 punkter. Ved valg af 51 3D, bruger kameraet alle fokuspunkter og flytter selv fokuspunktet rundt efter motivet.
Jeg må virkelig sige at her er der sket store forbedringer, i forhold til D200ern. Nu er det næsten bare at vælge de rigtige indstillinger til det motiv man arbejder med, og så gør kameraet resten.
Den store forskelle i dette nye og unikke autofokussystem ligger i de mange fokuspunkter og måden fotografen, og kameraet kan bruge dem på. Fantastiske resultater kan opnås selv under meget dårlige forhold.
C Kontinuerlig – Autopunkts AF
Som nævn tidligere, syntes jeg at Autopunkts AF, på papiret virker som en rigtig god egenskab, men i praksis syntes jeg den er lidt for upålidelig, og derfor ikke en indstilling jeg vil bruge ofte. Som jeg også skriv tidligere, kan det være jeg skal blive bedre til at bruge den inden jeg virkelig kan sætte pris på den.
Konklusion (Autofokus)
Nikon har virkelg gjordt det godt med dette nye autofokus system. Jeg mener at det er en klar forbedring i forhold til tidligere modeller og hvis man fotografere motiver i bevægelse er der i mine øjne virkelig stor forskel på D200 og D300 i forhold til autofokussen. Som jeg ser det, skyldes denne forbedring klart de ekstra fokuspunkter og at der nu er 15 krydstype punkter. Alene forbedringen i autofokussen ville i mine øjne være nok til at jeg kraftigt ville overveje en opgradering, for jeg syntes virkelig at Nikon har lavet et system i D300, som levere gode resultater i næsten alle tænkelige situationer. At søgeren er blevet mere rolig at kigge igennem er også en lille, men fremragende ændring, da denne ro på en eller anden måde giver mere overblik til at komponere sit billede.